top of page

Moderovanie. Alebo ako sa zbaviť strachu z vystupovania pred ľuďmi.


Keď sa povie slovo moderátor, mnohí si predstavia človeka, ktorý je na to stavaný, nebojí sa stáť pred ľuďmi, dokáže bez problémov hovoriť desiatky minút „o ničom“ a vie perfektne improvizovať. No pravda je trochu inde a v nasledujúcich odstavcoch sa vám pokúsim sprostredkovať ako sa z bežného človeka, plného strachu, alebo introverta môže stať vynikajúci moderátor.Agentúra NEJA vychováva každoročne desiatky mladých animátorov a moderátorov, ktorí k nám prichádzajú častokrát s nulovými skúsenosťami, ale hlavne s túžbou sa to naučiť a veľkou vytrvalosťou. Takmer všetci už po krátkom čase nemajú problém stáť pred ľuďmi s mikrofónom v ruke a odmoderovať akúkoľvek časť programu danej akcie.


To jediné, čo je potrebné, aby človek mal je mnohokrát jednoduché a zároveň je to jedna z najťažších vlastností mladých ľudí dnešnej doby, a to - vízia a vytrvalosť. Ako u nás častokrát vravíme, „nikto hotový z neba nespadol“, i keď občas sa stane, že človek vie moderovať takpovediac od narodenia, v drvivej väčšine prípadov je jedinou cestou to dookola skúšať, skúšať, a skúšať. Na začiatku má každý veľký stres, no postupom času veľmi rýchlo opadá. Toto je jediný a účinný recept na to, ako sa nebáť. Keď vidíte na akejkoľvek akcii moderátora, plného energie, nonstop rozprávajúceho úplne bez stresu, je to človek, ktorý sa to naučil, a nie sa takýto narodil. Dôležité je aj neprestať, skúšať stále nové možnosti, nové miesta, iné druhy udalostí a tak získavať širšie skúsenosti, ktoré využijete pri prípadnej improvizácii. Ak máte nejakého mentora alebo nadriadeného, častokrát od neho budete počuť negatívnu kritiku, ktorá vás môže aj odradiť od ďalšieho snaženia sa. No podstatné je NEPRESTAŤ!! Iba negatívna kritika vás posunie ďalej. Vy samy vlastné nedostatky nevidíte, ale druhí áno, a iba na základe ich hodnotenia sa dokážete zlepšovať.


Takže recept ako na to už viete 😊


Teraz sa pozrime na techniku moderovania. Tá má tiež niekoľko jednoduchých receptov. Keď sa už nebojíte, prichádzajú na scénu slová ako energia, dynamika hlasu, interakcia, úsmev, jazyk.

Začnem jazykom. Dôležité je, aby ste vedeli, čo chcete povedať. Nie je najvhodnejšie si dopredu pripravovať vety alebo celý prejav, ale obsah. Následne ak viete, čo chcete povedať, resp. o čom chcete rozprávať, dôležité je sa plne sústrediť na ten obsah a nemyslieť na nič iné, pretože to potom skončí ako prejavy nášho kapitána 😊. Ak sa to aj náhodou stane, nemôže vás to rozhodiť, pretože spravíte ešte väčšie chyby v prejave. Čo sa stalo, stalo sa, rozprávate ďalej. Buď sa tvárte, že sa nič nestalo, alebo sa na tom zasmejte, a vytvoríte tým príjemnejšiu a zábavnú atmosféru. Každopádne závisí aj od toho, pri akej príležitosti moderujete.


Úsmev je taktiež jeden z najdôležitejších súčastí každého moderátora. Určite sa vám lepšie pozerá na moderátora, ktorý sa usmieva než na sklesnutého moderátora bez života. Najťažšie na tom je udržať si ten úsmev počas celého moderátorského výstupu.

Najkrajšie na moderovaní je, že si získate ľudí. Ktorí vás vnímajú, počúvajú, bavia sa s vami. Viac nie je treba. Vtedy viete, že čo robíte, robíte dobre. Potom už je len o človeku, vedieť to robiť lepšie, špeciálne a inak. To vás ale nenaučíme. Toto je o charizme, charaktere, autenticite a takom tom špeciálnom vo vás.

Určite ste už niekedy zažili aj moderátorov, alebo rečníkov, ktorí vás svojim prejavom doslova uspali. To sa stáva pri monotónnom prejave, a preto je dôležitá dynamika hlasu. Konkrétne striedať rôzne intenzity od tichého šepkania až po výkriky. Takouto dynamikou zaujmete každého diváka.


V neposlednom rade, najdôležitejším komponentom moderovania je ENERGIA!


Moderovanie alebo vystupovanie pred ľuďmi nie je nič náročné, je to ako naučiť sa jazdiť na bicykli. Chce to len prax a odhodlanie sa zlepšovať. Dá sa to naučiť na profesionálnu úroveň pomerne rýchlo. Animátori v našej agentúre sú toho dôkazom.

Verím, že som vám aspoň trochu objasnil pozadie tejto profesie, a možno aj niekoho namotivoval vydať sa touto cestou.


U nás má dvere otvorené ktokoľvek, kto v seba verí 😊.

648 views

Comentários


bottom of page